Perfektní práce

5. května 2017 v 8:00
V rámci své praxe jsem měla možnost vidět neskutečnou práci pedagogů a jejich asistentů. A to nejen u dětiček se speciálními potřebami, ale i u dětiček zcela normálních. Jedná se o jednu naší místní školu. Mé zážitky jsou opravdu úžasné. Na kurzu nám paní magistry říkaly, jak to ve většině případů nefunguje tak, jak by mělo. A je to pravda. Proto jsem byla neuvěřitelně šťastná, když jsem přišla někam, kde tomu tak není. Velmi pozitivní přístup vedení školy ke všemu a ke všem byla první věc, které si nešlo nevšimnout. Maximální snaha, to je obrovské plus tohoto zařízení. O tom ostatně vypovídal i spokojený personál, což je také základ úspěchu.
Když jsem první den seděla ve speciální třídě, ihned jsem poznala, že zde působí pedagog, který tu být má. Je srdečný, citlivý, své žáky dokonale zná a je tu především pro ně. Je to člověk, který ví s naprostou přesností a jistotou co dělá, a nechybí mu k tomu srdce a cit. I emoce jsou v této práci důležité. Nesmí jich být mnoho, ale nějaké být musí. Pouhá znalost teorie při této práci bohužel nestačí. Tato třída je smíšená dětmi s různými, většinou kombinovanými postiženími. Každý z nich je originál, každý potřebuje naprosto jinou péči. Té se mu bezpochyby dostává. Milující, hrdí rodiče je tam vedou s vědomím, že je o ně dobře postaráno, a přesně tak tomu je. Každý z nich má úplně jiný svět. Každý z nich do něj pustil tohoto skvělého pedagoga a jeho asistenta. Každému je věnována maximální, dokonalá péče. Všichni se tam cítí dobře, jsou tam rádi, dokonce se tam těší, a to vypovídá o mnohém. Nemohu slovy popsat své nadšení z toho, co jsem zde viděla. Byla to opravdu neskutečná, profesionální práce. Dokonce tato třída chodí ven na procházky. Někdo z Vás si možná řekne, že na tom nic není. Postarat se o několik dětí s úplně různými povahami a handicapy v uzavřeném prostoru je nadlidský úkol, natož potom venku. A přeci to v této třídě jde úplně úžasně. Nesmím opomenout ani sponzorský dar místního dětského centra, které mohou tyto děti pravidelně navštěvovat. Nádherné gesto.
Nejen handicapovaným je zde věnována dokonalá péče. I normální dětičky jsou zde v těch nejlepších rukou. Pracujcí personál je opravdu nadšen svou prací. Škola hrou, dokonalá, motivující metoda, při které se děti mnohé naučí, aniž by o tom vlastně věděly. Nesedí jen tupě, dlouhých čtyřicet minut v lavici, což by otrávilo i dospělého člověka. Nechybí zde samouřejmě kázeň, pravidla a disciplína. Škola hrou neznamená pouze zábavu, jen je výuka pojata stylem, který děti baví. Musím se přiznat, že mě samotnou veškeré výukové hodiny, kterých jsem se zúčastnila neuvěřitelně bavily. I tyto pedagogy velice obdivuji a oceňuji. Jsou úžasní. Jejich práce s dětmi je úžasná a zcela nespochybnitelná.
Praktická třída, další z mých zastávek, další nadšení. Další skvělá výuka, další skvělý pedagog, další skvělý asistent. Můj další obdiv patří asistentce u hluchého chlapce. Smekám. Co vše byla schopná s ním dokázat, nepopsatelné. Stejně tak asistentka u autisty. Byla u něj docela krátkou chvíli, nikdo by to však nepoznal. Ta důvěra, jistota, láska chlapce k ní. Mají spolu neuvěřitelný vztah. O čem to vše vypovídá? Správný, lidský přístup. Víra v sebe a ve druhé. Profesionálnost, láska k této práci, k těmto dětem, k jejich rodinám.
Já smekám. Velice všem těmto lidem děkuji a stejně je to málo. Kdyby takových, jako jste Vy bylo více. Kdyby takových zařízení, jako je Vaše byl větší počet. Tento článek patří především Vám. Dokázaly jste (dámy), neuvěřitelné, úžasné věci. Obohacujete nespočet lidských životů. Vaše srdíčka jsou na správném místě, jste přesně tam, kde máte být a máte být opravdu na co hrdé. Pevně doufám, že můj syn se jednoho dne dostane právě pod Vaše křídla. V tu chvíli se nebudu mít opravdu čeho bát.
Někdo sice vymyslel pojem integrace, to bylo ovšem naprosto vše. Než to někdy bude moci opravdu naplno fungovat, už na tomto světě myslím si nebudu. Tato škola a celé její obsazení se o to snaží ze všech možných sil, zde to funguje. Mnozí by se od Vás měli učit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama