Jsem autista

20. října 2017 v 8:00
Vždy jsem byla pořádná, dochvylná, radši něco podniknu, než bych proležela krásný den. Od té doby, co mám doma svůj poklad jsem ale zjistila, že mě svým autismem dokonale nakazil. Zřejmě stejné věci prožívá mnoho rodičů ve stejné situaci.
Čtyři roky se snažím fungovat podle potřeb mého syna. Vše je uspěchané, spořádané, v lajně. Je to tak, jak to má být, aby se cítil co nejspokojenější. Snažím se plnit jeho přání, která si myslím, že si přeje. Vymýšlím činnosti, u kterých si myslím, že mu udělají radost. Je hlavním cílem mých dnů. Sama už jsem také taková. Kde se to vzalo? Zřejmě z každodenního kolotoče. Už mám ve své hlavě zafixováno, že pokud to nebude rychle, strhne se neuvěřitelná scéna. Už jsme zvládli pár situací, které probíhají s naprostým klidem. Nemohu už být ale laxní. Nemohu být klidná, nemohu být pomalá. Vše má svůj čas, a není ho mnoho. Každý kousek mého dne, musí být zvládnut s maximální časovou rychlostí. Každá věc, každá hračka, má své místo. Nic v domácnosti nesmí dojít. Žehlení, věšení prádla, zametání podlahy, dokonce i čištění zubů, na to vše mám svůj sytém, který musí být dodržen. Každá návštěva musí být dopředu naplánována. Vše musí být jasně dáno, a s maximální snahou dodrženo.
Totéž očekávám od těch nejdůležitějších lidí v synově životě. Ne vždy se toho mohu dočkat. Spíše se většinou nedočkám. A to mě vyvede z míry. Vykolejí to můj systém, zajetý pár let, fungující. Rozčílí mě to, a nastává další tma, v už tak temných dnech. Stejně jako on, i já potřebuji spolehlivost, důvěru, přesnost. Když se jí nedočkám já, nemůže se jí pak logicky dočkat ani on. Jistý řád vládne v našem domě nám oboum. Pokud není dodržen, něco se pokazí. Pokud není vše, jak má, dostihne nás temnota.
Takto funguje už i můj svět. Život s autíkem není jednoduchý, není nepředvídatelný. Jsou to řády, pravidla, přesnost, rychle ubývající minuty. S jistotou mohu říci, že jsem se nakazila autismem, jen vidím svět jinak, než můj autík.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama