Zvířátka

17. listopadu 2017 v 8:00
Znáte to všichni. V určitém věku začněte dětem ukazovat zvířátka v knížkách, v televizi, venku na ulici, v zoo. U každého vydáváte zvuk k němu patřící, a děti jsou nadšené, fascinované, mají zájem. U nás to tak není. Náš úkol skončil ihned u začátku, a za celé čtyři roky se dál nepohnul. Synka zajímají obrázky. Od malička, a s velkou chutí si je prohlíží. Zda vidí ovci, nebo krávu, ho ale vůbec nezajímá. Pro něj jsou důležité rohy knihy, čáry, které obrázek tvoří. Zajímají ho jednotlivé částečky, samotný celek je pro něj k ničemu.
Nikdy se nerozběhl za zvířetem, krom holubů, a kačen. Psů se bojí. Nemá snahu se se zvířátky mazlit, hladit je. Jaké vydávají zvuky ho nezajímá. Jakoby nebyla. Stejně jako nevnímá lidí, nevnímá ani zvířata. Neukáže na kočičku, která je tak krásná. Neprojeví nadšení z koní. Pro něj jsou pouhým nástrojem k jeho povození. Další samozřejmá, krásná, dětská činnost, která nám nebyla přána.
Máme doma kočičky, papoušky a rybičky. Děti, které k nám chodí jsou v sedmém nebi. Mají radost a jsou u vytržení. Malého rybičky nezajímají. Byly doby, kdy vydržel koukat i pár minut. Dnes ho zajímají rohy akvária, voda uvnitř. Jeden čas dokonce na akvárko lezl, a dobýval ta vnitřní, mokrá kouzla. Pár měsíců jeví zájem o kocoura, tedy spíše o jeho ocas. Kocour samotný není tak zajímavý. Velké plus do naší domácnosti přinesli právě až papoušci. Líbí se mu, jak létají. Všimne si, když vydávají zvuky, když se přidají ke společnému obědu. Dokáží ho rozesmát. Není to žádný zázrak, ale je to úspěch. Pro nás to znamená neuvěřitelný pokrok.
Náš zcela jiný život postrádá obyčejné, dětské krásy. Nahrazují nám je momenty minimálních úspěchů, ze kterých se dokážeme měsíce radovat. Nebudu lhát, občas to zabolí. Přijdou doby, kdy si postesknete, politujete. Tyto pocity zase odezní. Nahrazují je, pro jiné lidi úplné maličkosti, pro nás obrovské věci. Třeba i zvířátka najdou místo v našem světě, stejně jako mnoho dalších věcí. Zatím máme jiné zájmy, jiné fascinace, a jsme připraveni na to, že to možná nikdy jinak nebude.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Magicmax Magicmax | E-mail | Web | 17. listopadu 2017 v 8:36 | Reagovat

Mám rád zvířátka. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama