Úžasňák

19. ledna 2018 v 8:00
Mám doma úžasnou, malou bytost. I když je to někdy na rezervaci v blázinci, nevyměnila bych ji za nic na světě. Sledovat mého syna je mnohdy lepší, než celovečerní komedie. O to lepší, když má skvělou náladu. Jeho párovací rituály s předměty v kombinaci s pozitivním naladěním stojí za to. Lítá po domě, z místnosti do místnosti, ječí radostí, a v ručičkách svírá dvě hračky. Tyto hračky představují jeho kamarády. Vše jim ukazuje, všude je vezme. Momentálně drží žlutou harmoniku a malinkého šmoulu z Kinder vajíčka. Spolu s nimi se neuvěřitelně baví. Už prošli koupelnu, kuchyň, obývák, dětský pokoj. Na pár hodin jsou z nich nerozluční přátelé. Sleduji ho pár minut, když si s nimi povídá na schodech chodby. U tohoto rozhovoru do detailu zkoumá tvary, rohy, nápis, odrážející se slunce a stín. Fascinující. I přesto, že jsem na to zvyklá, nikdy mě to nepřestane udivovat. Tito dva přátelé představují tolik zábavy právě proto, že jeho malá očička vidí tolik věcí, kolik já nemohu vidět nikdy. Jeden, pro mě obyčejný předmět pro něj představuje stovky možností. A až budou vyčerpány, nastoupí na řadu zase jiní parťáci.
Tento svět pro mě nikdy nepřestane být zajímavým, dechberoucím. Takové maličkosti, které dokáží vykouzlit stovky upřímných úsměvů od srdce. Jsem za jeho neživé přátele tak moc vděčná. Jednou za pár týdnů ho dokáží udělat tak moc šťastným a spokojeným. Prožije s nimi nádherný den, a já též. Pokaždé zjistím, že stále neznám vše. Nemám zcela prozkoumán druhý svět, který tu vládne. Vždy mě má co překvapit, uchvátit. V těchto okamžicích se mi otevírá úplně jiný pohled na naši situaci. Pohladí mě teplo a jistota. Jistota, která je v našich životech velmi vzácná. Nikdy nevíte pořádně nic. Kdy Vás čeká která nálada, jaký bude v čem úspěch, jaká bude budoucnost. V této chvíli jsem si ale naprosto jistá, že je můj syn šťastný. Tmu střídá slunce, i když jen na nepatrnou chvíli, a já zažívám nepopsatelný pocit štěstí, který si mnohdy už ani neumím představit.
Komplikované pocity jsou součástí celé naší rodiny. V jedné hodině můžete vnitřně spadnout na samé dno, a za pár chvil být pocitově na samém vrcholu. Při pohledu na mé dítě se ve mě pere spousta různých pocitů najednou. Lítost, strach, láska, spokojenost, štěstí, neštěstí a mnoho dalších. Převládá však rozum, který mi říká, že i přes jeho handicap, je to stále dítě, prožívající úžasné dětství, jen jinými způsoby. Sedět v koutě a litovat se, je k ničemu. Mé dítě je postižené. Je to ohtomně nefér a je to smutné. Je to ale živá bytost, která má právo žít nějaký život. Jaký bude je zatím ve hvězdách. Nyní na něj ale pohlížím střízlivýma očima. Beru všechny tyto skutečnosti tak, jak jsou, i když mě vše čas od času srazí na kolena. Vidím malého, opravdu úžasného kloučka, který převážně učí mě. Je to pozitivum v mnoha negativech. Změnil celou mou osobnost. Ukázal mi, co je v životě opravdu důležité. Že všímat si maličkostí mnohdy bohatě stačí. A když už jsem psychicky opravdu vyčerpaná, a mé oči pohlédnou na tohoto tvorečka, který vymýšlí zábavné věci se svou partou, jsem v klidu. Můj syn je možná vůči společnosti nenormální. Já jsem si ale jistá, že mnohdy díky našemu úsilí a možnostem prožívá daleko lepší život, než ona společnost sama.
Z pohledu rodiče je to lítostivá situace. Nikdo nechce mít nešťastné, nemocné dítě s nejistou budoucností. Já ale tuto skutečnost nijak nezměním. Nemám žádnou moc ho uzdravit, vše napravit. Má moc spočívá ve smíření, učení, pochopení, lásce, podpoře. Brát tohoto človíčka a tuto situaci tak, jak je, to je má výhra. To je výhra našeho života. Mám doma pana úžasného. Komplikovaného, zmateného, ale úžasného. A myslím si, že mi ukáže ještě mnoho krás a divů, na které bych bez něj nepřišla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Poustevnice, Čarodějka Poustevnice, Čarodějka | E-mail | Web | 29. března 2018 v 15:43 | Reagovat

Moc hezky popsané. Hodně si bere, ale také hodně dává. Jen bych se možná vymezila proti tomu postižený. Je prostě jiný. Víme my vůbec, kdo je normální?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama