Změny....

18. května 2018 v 8:00
Nášemu autíkovi autististické rysy přibývají. Nemá je všechny od malička, ale každým rokem je jich více. Objevují se postupně, a pomalu. My musíme být obezřetní, a co nejdříve je rozeznat, vyluštit, a najít nejlepší řešení. Jsou to záludné situace, přepadající nás v nejnevhodnějších momentech. Tak, jako ve většině případů, nelze se na ně připravit. Vyžadují však urychlená, a nejrozumější jednání.
Kousek pod naším domem, stojí dětské hřiště. Navštěvujeme ho od synových prvních kroků. Dnes, ve věku 4,5let, ho zná, jako ostatně všechna místní hřiště, z paměti. Patří mezi jeho oblíbená. Když jsme ho poprvé, s blížícím se jarem navštívili, jednalo se o pouhé vteřiny. Byl zde odstraněn jeden z herních prvků. Malý si ho sice oblíbil teprve před rokem, ale již byl uložen v jeho paměti. Najednou tu nestál. Tato skutečnost velmi nabourala celý jeho svět. Otřásla jím, a jeho vnitřní planetkou. Zničila jeho vzpomínky, představy, a přání. Naší jedinou možností bylo, toto místo okamžitě opustit. Z oblíbeného stanoviště se stal strašák, ovlivňující našeho chlapečka. Měli jsme štěstí, a tyto nespokojené reakce brzy pominuly. Můžeme dál toto místo navštěvovat. Je však v plánu celá, jeho demolice, a to už bude mnohem horší. Nová zábava zde vyroste až za pár let, a náš syn opět nepochopí. A nikdo nebude schopen mu to vysvětlit. Čeká nás kvůli tomu další, komplikované období, beroucí radost celé rodině, a nemůžeme to nijak změnit.
S letošním prvním slunkem jsme navštívili zahradu našich přátel. Loňský rok to bylo ještě menší staveniště, protože zde probíhá rekonstrukce zahradní chajdy. Byly zde k synkovu využití hromady kamení a písku, což představovalo nesmírnou zábavu. Plot kolem pozemku nebyl hotov, a tak připravený ochoz sloužil k dalším radostem. Synkovi se zde, díky těmto rozptýlením, začalo líbit, za což jsem byla moc vděčná. Toto místo mu dlouhou dobu vadilo. Přidat ho mezi snesitelné byla práce, trvající přes rok. Jenže, jak to tak bývá, věci se mění. Hromady se zužitkovaly, plot byl postaven, a synovi radosti zmizely. Nastalo období temna, kdy toto místo zaujalo svou pozici na seznamu nechtěných. Malý zde plakal, a nechtěl tu být. Byl velice nespokojený. Byli jsme rozhodnuti místo do pár minut opustit. Tentokrát stačila trocha rozptýlení, a odvedení pozornosti, a situace se dala do pořádku sama. Pro jednou. Je dost možné, že toto místo se stane opět nechtěným, díky změnám, které zde nastaly. Těm, které jsou pro nás samozřejmé, ale pro autistický svět nevítané. Naši přátelé nechápou, jak důležitou roli hrají tyto vlivy na stav našeho synka. Myslí si, že si prostě musí zvyknout. Nechat ho rozčilovat se, a trápit, kvůli nesnášenlivosti změn, není vůbec dobrý přístup. Tyto stavy míval jako malý. Tyto situace nelze řešit po zlém. Musíme ukázat, že mu rozumíme, a chápeme, co se nám snaží sdělit. Být tu znovu pro něj, a rovnat chaos, který nastal v jeho mysli.
V minulosti synek lpěl na stejných cestách. Tenkrát jsme to netušili. Nechápali jsme jeho hysterické výlevy, jeho potřeby. Netušili jsme, že ho ovládá handicap, který si vyžadoval stejné počínání. Dnes jsme schopni dát si dvě a dvě dohromady. Při ohlédnutí se zpět chápeme mnohé, které jsme dříve chápat nemohli. V přítomnosti se tato potřeba pomalu vrací. Při jízdě na kole, automobilem, v dětském autíčku, zkrátka na čemkoli, je nástroj spojen s místem. Pokud pojedeme jiným směrem, syn je opět zoufalý, a bezradný. Občas pomůže názorné zobrazení cíle, není to však pravidlem.
Jsme uzamčeni v kombinacích, vymyšlených naším děťátkem. Trestáni za změny, které nemůžeme nijak ovlivnit. Stále dokola žijeme, stále dokola odoláváme stresu. Není to jednoduché, ale dá se to zvládnout. A pokud ne, stejně se to zvládnout musí. Straší nás znovu cokoli, kdekoli, a komplikovanost těchto situací je dobře známa pouze nám. Je to náš život, který za nás nikdo žít nebude. My jsme v něm ti bojovníci, s nadpřirozenými schopnosti, v neustálém pozoru, a vždy připraveni k boji.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama