Jak se to dělá?

13. července 2018 v 8:00
Už v době, kdy jsme o synovu handicapu ještě netušili, byla představa druhého dítěte divná. Jak můžete takovou láskou milovat dalšího tvora, bez kterého nebudete moci žít? Jak se to dělá, aby na tom byli oba stejně, bez rozdílu? Aby si ani jeden nepřipadal milován méně, nebo více odstrkován? Protože na tyto otázky dokázalo odpovědět něco přes miliony lidí z populace, bylo jasné, že nějak to prostě jde, a přijde to jednou samo.Jak se to ale dělá opravdu správně, když Vaše starší žije v autistanu, a mladší je zdravé? To je jen jedna z příšerných otázek, která mě trápí, a na kterou hodlám odpovídat až za pochodu, kdy na to doufám přijdu.
Jak vyřeším každou, jedinou, denní situaci, která u nás neprobíhá normálním způsobem, to je něco, co mě trápí už pár let, kdy jsme na druhé dítě ještě ani nepomysleli. Kvůli těmto otázkám celé těhotenství nespím. Po nocích se je snažím řešit ve svých představách. Až na každou, konkrétní situaci dojde, geniální představy budou buď zapomenuty, nebo nebudou nic platné. Myslím si, že se na to nelze dostatečně připravit. A to mě straší, toho já se bojím. Jsem dobrou matkou, i když si tak mnohdy nepřipadám. Co když toto bude něco, na co už mi síly a veškerá snaha nebudou stačit? Co když budu z dobré matky najednou příšernou? Ukrojila jsem si příliš velké sousto?
Je přeci spousta rodin, a spousta žen, které to zvládají levou zadní. Někdy jsou na tom daleko hůř, než ta naše. Proč mám takové obavy? Je to nové. Další neznámé, do kterého budu nucena skočit po hlavě, a za každou cenu se nebudu moci vzdát. Jsem silná osoba, ale nestačím na vše. Proto mě sžírají obavy a pocity zoufalství, které mě nyní často straší. To, co do teď nebylo jednoduché, bude dvakrát těžší. Komplikované bude dvakrát komplikovanější. Nepředstavitelné bude ještě více nemožné, síly se budou muset zdvojnásobit.
Proč to za to stojí? Proč je to tak cenné? Přibudou radosti, sladkosti a štěstí. Každý problém mívá řešení, na lásku je vždycky místo. Když je jí potřeba víc, prostě jí víc je. A kde je láska, je i cit. Tyto vlastnosti zaručují úspěch, kterého je potřeba dosáhnout. Strach střídá teplo, které hřeje, a odhání obavy, které sice nezmizí, ale jsou na chvíli uspány, a já s nimi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama